פעילויות חטיבת הטיפול בילדים ובנוער

https://iapp-psy.org/

 
פעילויות החטיבה לטיפול בילדים ונוער של האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית
2011-2012
 
שלום רב,
השנה, כבשנים הקודמות מקיימת חטיבת הטיפול בילדים ונוער של האגודה סידרה של שלושה ימי עיון, הכוללים הרצאות מליאה וסדנאות קליניות. יום העיון הראשון עסק בעבודה עם הורים ויום העיון השני עסק בדיכאון בעבודה עם ילדים ונוער. שני ימי העיון היו מרתקים וזכו לפידבקים מצוינים מהמשתתפים.

אנו מזמינים אתכם כעת ליום העיון השלישי של החטיבה בשנה הנוכחית:
 
יום העיון השלישי: "נסיך קטן ושושנה"- מיניות בטיפול בילדים ונוער
 (יום ג' 8.5.12 בשעות 08:30-14:30)
 
 
פרטים מלאים והרשמה- כאן.

נותרו מקומות ספורים ביום העיון- אנא הקדימו הרשמתכם!!
יום העיון ייערך במופ"ת, קירית החינוך, רחוב שושנה פרסיץ 15 תל אביב.
ימי העיון פונים גם לציבור המטפלים במבוגרים.
 
 
 
מסגרות ללמידה ולהדרכה הדדית

במסגרת פעילות חטיבת הילדים והנוער של האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית אנו שואפים לבנות מסגרות ללמידה ולהדרכה הדדית של חברי האגודה. פרטים לגבי קבוצות הלמידה המתמשכות שלנו ואפשרות ההצטרפות אליהן ראו כאן.
                                                           
בברכה,
 
ד"ר רז אבן - יו"ר האגודה,
יונית שולמן - יו"ר החטיבה, צוות ההיגוי: יוסי צוק, מונה זופניק, אבי שרוף, ד"ר גלית בן אמיתי.
 
 

תיאור קבוצות הלמידה
 
 
קבוצת עמיתים בהנחיית יונית שולמן
קבוצת עמיתים וותיקה המתקיימת מזה כשבע שנים, ומהווה עבורינו המשתתפות בה מקור ללמידה, תמיכה ועזרה בהתמודדות המתמשכת בטיפול באנשים עם הפרעות ראשוניות לאורך טווח החיים: ילדים, נוער, ומבוגרים.
המשתתפים: מטפלים בכירים בעלי שנים רבות של ניסיון בטיפול פסיכואנליטי בילדים, נוער ומבוגרים עם הפרעות ראשוניות.
הקבוצה אינה קולטת בשלב זה משתתפים נוספים.
 
המנחה:
יונית שולמן- פסיכולוגית קלינית, מטפלת בילדים, נוער ומבוגרים, מרבה לטפל באנשים עם הפרעות תקשורת. קליניקה פרטית, אוניברסיטת בר אילן, העמותה לילדים בסיכון, ראש חטיבת הילדים והנוער של האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית. מרצה, מנחה ומלמדת בנושאים הקשורים בטיפול בילדים ונוער ועבודה עם אנשים בספקטרום האוטיסטי לאורך טווח החיים.
 
 
קבוצת למידה בהנחיית נעמי מילר
בקבוצה אנו חוקרים את המצבים המיוחדים המתעוררים בעבודה עם ילדים בתוך ומחוץ לחדר הטיפולים, ואת הדרכים להתמודד איתם תוך ניסיון של המטפל לשמור על יכולת של חשיבה והבנה.
אנו מנסים להבין את המשמעות הסימבולית של המשחק ולהכיר את תגובות ההעברה והעברה נגדית ואת המורכבות של הקשר עם ההורים.
הלמידה נעשית בעזרת ורבטים של שעות טיפוליות שמציגים המשתתפים.
 
זמן ומקום: פעם בשבועיים בימי שלישי בשעות 11.30-13.00 בכפר סבא.
המשתתפים: הקבוצה מיועדת למטפלים ותיקים ומנוסים בטיפול בילדים ונוער.
 
המנחה:
נעמי מילר – פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית. עובדת עם הגיל הרך, ילדים מתבגרים ומבוגרים. מלמדת ומדריכה בתוכניות הדברות והתקרבות של החברה הפסיכואנליטית בישראל ומדריכה בתוכניות לפסיכותרפיה בתל אביב חיפה ובר-אילן.
 
 
קבוצת למידה בהנחיית בטי ברגר
קבוצת הלמידה היא קבוצה קטנה של עמיתים, המתמקדת בלמידה על מצבים מנטאליים ראשוניים, דיון בטיפולים תוך עיון בחומר תיאורטי, כשמוקד חשוב הוא הצמיחה הנפשית, מנטאלית- רגשית.
הקבוצה מיועדת להוות מיכל שיאפשר עיבוד של חומרים וחוויות שלנו במפגש עם מטופלים ואספקטים של עצמנו כפועל יוצא ממלאכתנו.
בעיסוק הפסיכותרפי, חשובה מאוד האפשרות של שלישי שמחוץ לשדה הטיפולי, על מנת להסתכל ולהבין את המתרחש. בקבוצה נוצרת  האפשרות לכל אחד ליהנות מהמבט של הקולגות, וגם לתרום כ"מדריך" או "שלישי".
אנו עוסקים בצורך בליווי על מנת לחשוב ולצמוח, היכולת לנוע בין תהליך ראשוני ומשני, מכשולים להסמלה ולצמיחה, וכו', מזוויות שונות. 
זמן ומקום: פעם בשבועיים, יום א' מ- 1300 עד 1420, בהרצליה.
המשתתפים: הקבוצה מיועדת למטפלים ותיקים ומנוסים בטיפול בילדים ונוער.
 
המנחה:
בטי ברגרפסיכולוגית קלינית מדריכה בתכניות לפסיכותרפיה באוניברסיטאות תל אביבחיפה ובר אילןובנט"להנחתה קבוצת תצפיות בתינוקות במודל טוויסטוק. בעבר לימדה בקורסים על פסיכותרפיה בילדים ובמסגרת התכנית לפסיכותרפיה בילדים ונוער באוניברסיטת  תל אביב. לאחרונה הצטרפה ליחידה לגיל הרך באשדוד כמדריכה ומנחה בקבוצות למידה עוסקת בפסיכותרפיה פסיכואנליטית בכל הגילים במסגרת פרטנית בדיאדה הורה-פעוט וגם בטיפול זוגיכותבת שירים. כתבה מאמרים על .התנזרות בפסיכותרפיה ובספרדית, מאמר על חשיבה סמבולית ומיסטית בפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
 
קבוצת למידה בהנחיית אחינעם מצר גור
 
בקבוצה אנו מתייחסים למורכבות המיוחדת לטיפול בילדים: בין משחק לבין מציאות, בין הילד לבין ההורים והמקום של התיאוריה והאבחנה.
מתוך כך, אנו עובדים על הקשבה למשחק ולדבור של הילד בפגישה, על הקשר עם ההורים, התערבויות טיפוליות והתמודדות של המטפל עם העברה והעברה נגדית.
הלמידה בקבוצה נעשית דרך הצגת מקרים על ידי חברי הקבוצה וקריאת טקסטים תיאורטיים בהתאם למקרים שיובאו. כל משתתף יעבוד על טיפול אחד שהקבוצה תלווה במשך השנה.
 
זמן ומקום: פעם בשבועיים ביום שלישי
בין השעות 10:30-12:00 בגני תקווה
המשתתפים: מטפלים בילדים ונוער עם מספר שנות ניסיון בעבודה טיפולית.
 
המנחה:
אחינעם מצר גור - פסיכולוגית קלינית, מדריכה בפסיכותרפיה, אנליטיקאית לאקאניאנית. עובדת עם ילדים בגיל הרך, ילדים, מתבגרים ומבוגרים.
 
קבוצת למידה בהנחיית פטריסיה יודילביץ'
 
הטיפול בילדים בגישה פסיכואנליטית מעמיד את המטפל באתגר לשמור על ה"בועה הטיפולית" מול כוחות המציאות. צרכיו הקונקרטיים של הילד, דרישות ההורים והקשיים הקיימים לפעמים בבית הספר, יוצרים מערכת מורכבת ומיוחדת בטיפול בילדים ובנוער.
בקבוצה יינתן מקום לדרכים שבהם המטפל הפסיכואנליטי מפנה מקום לתהליכים האינטרא-פסיכיים של הילד במערכת מורכבת זו.
נתייחס לסוגיות כגון תהליכים של העברה והעברה נגדית אצל המטפל, תהליכים מקבילים בעבודה עם ההורים ועם הילד, ועוד. כן נתייחס לציר:
"מהקונקרטי לסמבולי" – במשחק של הילד ובעבודה מול ההורים.
העבודה תעשה באמצעות הוורבטים של שעות טיפוליות שיביאו המשתתפים בקבוצה.
 
זמן ומקום: פעם בשבועיים בימי שני בשעות 11:00-12:30 בכפר סבא.
 
המשתתפים: מטפלים עם מספר שנות ניסיון בטיפול בילדים ונוער.
 
 
המנחה:
פטריסיה יודילביץ-אסולין: פסיכולוגית קלינית מדריכה. עובדת עם ילדים, מתבגרים, הגיל הרך ועם מבוגרים. 


קבוצת הדרכה על פסיכותרפיה בילדים, בהנחיית יוסי צוק

הקבוצה שמה את הדגש על תהליכי העברה והעברה נגדית, תוך התבססות על מסגרות חשיבה תיאורטיות של יחסי-אובייקט (בעיקר קליין וממשיכיה) ושל הזרם ההתייחסותי. בקבוצה ייעשה שימוש בתהליכי ה"כאן ועכשיו", בכדי להעמיק את הבנת התהליכים הלא מודעים הקשורים בעולמם הפנימי של המטופל ושל המטפל, המשתחזרים בחדר הטיפול.

זמן ומקום: הקבוצה תתקיים באשדוד, בימי ג', בשעות 20:00-21:30, אחת לשבועיים.

המשתתפים: הקבוצה מתאימה לעוסקים בפסיכותרפיה בילדים באוריינטציה פסיכודינמית, עם מספר שנות ניסיון.

המנחה:
יוסי צוק: פסיכולוג קליני מדריך, המשמש כפסיכולוג ראשי ב"מכון שלם" ועובד גם בקליניקה פרטית. עוסק בפסיכותרפיה פסיכואנליטית בילדים, נוער ומבוגרים, בהדרכה פרטנית וקבוצתית בפסיכותרפיה, מלמד בשירותים פסיכולוגיים-חינוכיים ובתוכנית להכשרת מטפלים בגישת "מפנה", מדריך בתוכנית לפסיכותרפיה של אוניברסיטת בר-אילן וחבר בצוות החטיבה לטיפול בילדים ונוער באגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
 

קבוצת למידה בהנחיית שמואל ויינשטיין

זוהי קבוצה הכוללת 6-8 משתתפים, המיועדת לעסוק בתימות מרכזיות בטיפול בילדים בכל הגילאים, מהגיל הרך ועד בני נוער. המפגשים יתבססו על קריאת מאמרים ועל וינייטות מתוך נסיונם הטיפולי של המשתתפים. המטרה היא ליצור מרחב שיאפשר תהליכי למידה, תמיכה ואקספלורציה למשתתפיו. הקבוצה תדון בנושאים אופייניים לטיפול בילדים ובנוער, כגון: יצירת הברית הטיפולית, הבטים דינמיים מול התפתחותיים, משמעות תהליכי העברה בטיפול בילדים, קונפליקט מול חסך, המדיום המשחקי, הדרכת הורים, התערבות מערכתית, טיפול דיאדי, וכיו"ב.  

זמן ומקום: פעם בשבועיים בימי שישי בשעות 11.00-13.00, או לחילופין פעם בשבועיים בימי ראשון בשעות 20.00-22.00, בחיפה.

המשתתפים: מטפלים בגיל הרך, בילדים ובנוער עם מספר שנות נסיון בעבודה טיפולית.

המנחה: שמואל ויינשטיין, פסיכולוג קליני מדריך, מטפל בילדים, נוער ומבוגרים, באופן אינדיוידואלי, דיאדי וקבוצתי. קליניקה פרטית, אוניברסיטת חיפה. מרצה, מדריך ומלמד בנושאים הקשורים בטיפול בילדים ונוער ובטיפול קבוצתי.
 
 
קבוצת עמיתים למטפלים וותיקים בדגש אינטר סובייקטיבי, מרכזת הקבוצה: טלי אבידן

מתארגנת קבוצת שווים למטפלים וותיקים המגלים עניין בהיבטים אינטרסובייקטבים של עבודה טיפולית עם ילדים ונוער. מטרת הקבוצה להוות מעין 'תחנת דלק' בתוך מסלול העבודה עם ילדים ונוער.
מתוך מודעות למורכבות בעבודה עם ילדים והוריהם, השונה מעבודה פרטנית עם מבוגרים, עולה הצורך במרחב חשיבה אשר יפגיש מטפלים עם שנות נסיון וארסנל של התמודדות אשר התגבש לדפוס אישי ומתוך כך יאפשר מתן לגיטימציה ובמה להתבוננות בעבודה עם דגשים איטרסובייקטיבים
 
זמן ומקום: ייקבעו בהתאם להיקף הביקוש.

מרכזת הקבוצה:
טלי אבידן- פסיכולוגית קלינית מדריכה. מטפלת בילדים החל מגיל הרך, נוער ומבוגרים בטיפול פרטני, דיאדי, זוגי ומשפחתי. בוגרת התוכנית האינטרסובייקטיבית בת?א.
 
 
 
 
 
 
                                                           
 
 

 
 https://iapp-psy.org/

פרטי יצירת קשר עם האגודה:

כתובת דואר:   האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית
ת.ד. 6066
הרצליה 46159
טלפון:  
09-9587717
 
דואר אלקטרוני:   iapp@bezeqint.net