חיותה גורביץ' ויום עיון בנושא עבודה עם הורים

https://iapp-psy.org/

 
 
שלום רב.
אנחנו שמחים להזכירכם כי ביום חמישי הקרוב, ה-27 באוקטובר, תתקיים ההרצאה הראשונה במסגרת סדרת הרצאות ערבי חמישי של האגודה. נושא הסדרה: "כעוף החול – טרנספורמציה בתהליך הטיפולי" (לפרטים וטפסי הרשמה לגבי הסדרה כולה).
 
ההרצאה הראשונה תהיה הרצאתה של הגב' חיותה גורביץ': "שפת ההיעדר ושפת הרוך: טרנספורמציה בטיפול כהתרה של  ה"הזדהות עם התוקפן"*.
 
כמו כן:
ביום ב', ה-7 בנובמבר, יתקיים יום העיון הראשון מתוך סדרה בת שלושה ימי עיון מטעם חטיבת הטיפול בילדים ונוער של האגודה. נושא היום: "הכניסיני תחת כנפך, והיי לי אם ואחות": סוגיות בעבודה עם הורים. היום מוקדש לזכרה של מרים רוזנטל ז"ל. (שני ימי העיון הבאים יוקדשו לדיכאון אצל ילדים ולמיניות בעבודה עם ילדים ונוער. (
פרטים וטפסי הרשמה).
 
* חיותה כותבת: פרנצי הציע את מושג ה'הזדהות עם התוקפן' כמרכזי בהבנת ההשפעה של טראומה מוקדמת על ההתפתחות הנפשית. מושגיו של ויניקוט מעשירים את המושג ואת המורכבות הקלינית הנגזרת ממנו.
התפתחות תקינה של העצמי המתהווה כרוכה בהכרת שפת הרוך, בהיענות ובהתאמה של הסביבה לצורכי הרוך. במידה והאחר כופה את צרכיו ותשוקותיו שלו על הילד וסביבה כזו נעדרת, הנפש הרכה מחויבת, מתוך כורח הישרדותי, להגיב ולהתאים את עצמה להיעדר, ובכך להכיל בתוכה את הניתוק של הסביבה משפת הרוך. מדובר בהפנמה מכורח, בהזדהות כפויה הכרוכה בחוויה של הלם, פחד, קיפאון וניתוק המלווים בחרדת הכחדה. העצמי, מתוך כורח הישרדותי לשמר את החיבור לאחר ולעצמו, מפוצל באופן אוטומטי ומתנתק מתגובותיו הספונטאניות. כך, העצמי שורד ומתפתח מתוך הזדהות כפויה וחודרנית סביב דיסוציאציה. ההזדהות עם התוקפן מעידה הן על הקשר הטראומטי המקורי, הן על הדינמיקה התוך נפשית והן על איכות הקשר עם האחר ועם העצמי. בטיפול, על המטפל להיענות לשפת הרוך ולהבין את שפת ההיעדר כדי לפוגג ולפרום את ההזדהות עם התוקפן, להחיות את החלקים המנותקים ולאפשר צמיחה והתפתחות.
 
הגב' חיותה גורביץ הינה פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל,  מלמדת ב"מרכז וויניקוט " ובביס לפסיכותרפיה אוניב' ת"א במסלול מצבים מנטאלים ראשוניים.
 
 
נשמח להרשמתכם בהקדם, ונשמח לראותכם!
בברכה,
דר' שי שלקס בשם ועד האגודה
 
 
 
 
 

 
 https://iapp-psy.org/

פרטי יצירת קשר עם האגודה:

כתובת דואר:   האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית
ת.ד. 6066
הרצליה 46159
טלפון:  
09-9587717
 
דואר אלקטרוני:   iapp@bezeqint.net