https://iapp-psy.org/

האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית

האירוע המסכם של שנת תשע"ח של האגודה!
*********************************************מודוסים של שפת הזדהות ושפת אבל בשירתה של חדווה הרכבי – במפגש עם האנליטיקאית דנה אמיר

ביום חמישי 28.6.2018 בין השעות 20.00-22.00 

להרשמה מהירה לחץ כאן

יתקיים בבית השחמט, טאגור 26 רמת אביב  

לפרטים אודות סדרת ערבי חמישי המלאה לחץ כאן

מחיר לחברי אגודה – 90 ש”ח. סטודנטגמלאימתמחה – 100 ש”ח.  שאינו חבר – 120 ש”ח

השירה של חדוה הרכבי היא שירה שפוגשת את הזר בכל זרותו גם כשהוא טמון במעטפת מוכרת. השימוש הזר שלה בשפה הוא כזה שחורג מן השימוש הלא רגיל, המאפיין שירה בכלל. זהו שימוש מטפורי לכאורה – שלמעשה מחולל באמצעות המילים סצנה קונקרטית שבתוכה הן מגובבות כעצמים, נדחקות אלה אל אלה כיצורים חיים, מככבות במערכה תיאטרלית שהמעמד שלהן בה איננו סמלי למרות שהוא מחולל תהליך סמלי לעילא ולעילא בקורא. לא מדובר רק בתיאור של חומרים מסדר השיגעון. מדובר בהפעלה של ההשתגעות בשפה עצמה. התחביר הקטסטרופלי המאפיין את השירה הזאת מכונן מודוס מיוחד של עדו?ת שאיננו מעדן או ממתן את חווית האסון ואיננו קורא לה בשם, אלא שוסע בה שסע ומדמם דרכו. השסע הזה מתרחש באמצעות המתקפה על כל חוקי הלוגיקה הרווחת. בתוך הלוגיקה החדשה הזו פנים הוא חוץ, זמן הוא מרחק, והדבר הקרוב ביותר ל”אני” הוא “מישהי אחרת” ה”מתמצאת בי”. השפה איננה מכילה אלא את הדברים כשלעצמם. מילים, בתוכה, אינן פעולה של ייצוג. הן צעקה, הן צואה, הן קיא. גם אם אצל הנמען הן יוצרות תהליך מפותח, תהליך המחלץ משמעות – עבורה הן פעימות הלב עצמן, חרחור הנשימה או החנק, מגע הלשון בחיך. המפגש המשותף שלנו ישלב דברים שייאמרו על השירה של חדוה הרכבי מתוך עמדת התבוננות – יחד עם ההפעלה החיה של הדברים האלה בתוך הקראת השירים עצמם.

חדוה הרכבי  משוררת וציירת. ילידת קיבוץ דגניה ב’. בוגרת בית הספר לאמנויות בצלאל. הציגה מיצירותיה בארץ ובחו”ל. את שיריה הראשונים, שהתפרסמו בעיתון ‘על המשמר’, שלחה לפירסום המשוררת לאה גולדברג, שגם בחרה והכינה להוצאה לאור את ספר שיריה הראשון. זכתה בפרסים ספרותיים רבים, כולל פרס ניומן, פרס עמיחי,  פרס ביאליק, פרס ראש הממשלה ליוצרים עבריים (פעמיים), פרס רמת-גן, פרס ואלנרוד, פרס מפעל חיים ע”ש דליה רביקוביץ ופרס אקו”ם למפעל חיים בתחום הספרות. שיריה תורגמו והופיעו באנתולוגיות בשפות שונות ובמופעי תיאטרון ומחול. בשנים 1994 ? 1998 אצרה סדרת תערוכות מיצירותיהם של יוצרים פגועי-נפש, אוטיסטים ופגועי תסמונת דאון. מביניהן, התערוכה “האמן החבוי” זכתה לייצג את ישראל במסגרת “שנת בריאות הנפש” הבינלאומית בז’נבה, והוצגה שם בפלה-דה-נסיון. חדוה היא אם לבן – אלישע הרכבי – שנהרג בתאונת ירי בשנת 2003. מתגוררת בירושלים. הוציאה עד כה 7 ספרי שירה, שהאחרון שבהם – “מיגו” ראה אור השנה בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

ד”ר דנה אמיר – פסיכולוגית-קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, חברת סגל וראש מסלול הדוקטורט הבין-תחומי בפסיכואנליזה באוניברסיטת חיפה, משוררת וחוקרת ספרות. הוציאה לאור שישה ספרי שירה ושלושה ספרי עיון:

על הליריות של הנפש (מאגנס, 2008), תהום שפה (מאגנס, 2013), ולהעיד על העדים (מאגנס, 2018). כלת פרס אדלר לשירה (1992), פרס בהט לספרי עיון (2006), הפרס הבינלאומי ע”ש טסטין (2011), פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים (2012), פרס סצ’רדוטי מטעם ההתאחדות הפסיכואנליטית הבינלאומית (2013), פרס אקו”ם לשירה ע”ש נתן אלתרמן (2013), פרס הפורום הבינלאומי לחינוך פסיכואנליטי (2017) ופרס היימן מטעם ההתאחדות הפסיכואנליטית הבינלאומית (2017).

למידע נוסף על הערב הזה, לחצו כאן

הכנסו לכאן כדי לקרוא את הבלוג  של רחל לוי, חברת ועד האגודה, אודות ערבי חמישי שהתקיימו עד כה.

 

בברכה
חברי ועד האגודה

 
ד"ר רז אבן (יו"ר האגודה) ,
 ליאן זמיר (מזכ"ל),  יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים) ,  מונה זופניק ( קשרי חברים, צוות חטיבת הילדים) , טלי רסנר (יו"ר ועדת קבלה), עליזה רוזן (יו"ר החטיבה לטיפול זוגי, גזברית) , ד"ר גלית בן-אמיתי (צוות הרצאות ימי ה', צוות חטיבת הילדים) , ישראלה צורף  (ועדת קבלה, צוות חטיבת הילדים), קרן שפירא (צוות החטיבה לטיפול זוגי),  רחל לוי (צוות הרצאות ימי ה'),  ניצה גילת ( סניף ירושלים)

קישור ל מזכירות
.