https://iapp-psy.org/

האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית

התוכנית המרתקת  של ערבי חמישי –  הדי האמנות בנפש, הדי הנפש באמנות –  שמחה להציג את המפגש השישי של סדרת ערבי חמישי

טראומה ואדריכלות סביב חדר האוכל המתרוקן בקיבוץ – דיאלוג בין האדריכל  פרופ’ אמנון בר אור והפסיכואנליטיקאי גבי בונויט

יום חמישי – 26.4.2018 בין השעות: 20.00-22.00 (התכנסות 19.30)

יתקיים במרכז כנסים ישראל יפה בפארק, שד’ רוקח 80, ת”א

להרשמה מהירה לחצו כאן.  מחיר לחברי אגודה – 90 ש”ח. סטודנט\גמלאי\מתמחה – 100 ש”ח.  שאינו חבר – 120 ש”ח.

בעולם האדריכלות, מבינים היום, כי כל פעולת שימור כרוכה ברה-קונסטרוקציה של העבר. עבודת השחזור וידיעת מורשת הבניין איננה רק ידיעת ההיסטוריה של הבניין אלא גם למידת ההסטוריה של בני האדם שהתגוררו בבניין. לעיתים המורשת הבנויה כוללת אירועים טראומתיים, גלויים וסמויים. חשיבותם של הקיבוצים בהסטוריה של מדינת ישראל חורגת הרבה מעבר לגודלם הסטטיסטי. הם השפיעו כמעט בכל תחום: החברתי, הפוליטי, הצבאי והתרבותי. הלב הפועל של כל קיבוץ היה חדר האוכל. הבניין המרשים והמפואר ביותר בקיבוץ היה תמיד חדר האוכל. הוא שימש גם כמרחב חברתי ותרבותי, שבו התקיימו הישיבות, המסיבות והטקסים. כמעט כל מפגש של חברי הקיבוץ התקיים בחדר האוכל. בין היתר, הוא כונה  בית המקדש. התמוטטות הקיבוצים בשנות ה-80, רוקנה את חדר האוכל והפכה אותו לפצע פתוח של טראומה. חלק משמעותי של הדור הצעיר עזב והשאיר אחריו את הזקנים ואת ליבו של הקיבוץ מרוקן.

בשנתיים וחצי האחרונות ביקרנו, אדריכל ופסיכואנליטיקאי, בעשרות קיבוצים, בכדי לנסות לחקור את תופעת חדר האוכל המתרוקן. ראיינו חברי קיבוץ ומומחים בתחום החברתי על מנת לנסות ולהבין את תופעת חדר האוכל ואת תופעת התרוקנותו. ניסינו לקשור את מה שראינו לזרמים רחבים יותר בחברה הישראלית; להבין כיצד תהליכים גלויים וסמויים השפיעו על סיום תקופה חשובה בהיסטוריה של מדינת ישראל. וכן לנסות למצוא בסיס משותף לשיח בין שתי שפות: השפה הפסיכואנליטית והשפה האדריכלית. אנו נדון במרחב הגבול שבו נפגשות שתי השפות.

ההרצאה תנסה להעמיק ולהרחיב בעניין  התרוקנותו של חדר האוכל תוך שימוש במונחים פסיכואנליטיים הקשורים לטראומה ולפוסט טראומה כמו הכחשה וחזרה כפייתית.

פרופסור אמנון בראור

אדריכל, עוסק בתכנון שימורם של אתרים היסטוריים רבים בעיר תל-אביב-יפו ובערים אחרות ברחבי הארץ, וכן בהכנת תכניות מתאר לשימור. מרצה בכיר בבית הספר לאדריכלות ע”ש דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב. זכה בפרסים מקצועיים רבים. בשנת 2010 הוענק לבר אור תואר אבירות “כוכב הסולידריות האיטלקית” מטעם נשיא הרפובליקה האיטלקית. ספרו “זמן שימור” יצא לאור ב-2013.

גבי בונויט

פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי מנחה. לשעבר יושב ראש הוועדה המדעית וגזבר החברה הפסיכואנליטית בישראל. מנהל וחבר צוות בסדנאות במסורת טוויסטוק, בינלאומיות וישראליות, של אפק, האגודה הישראלית ללימוד תהליכים קבוצתיים וארגוניים. מראיין ראשי בסרט “עדויות”, עדויות של חיילים ששרתו באינתיפאדה הראשונה.

לפרטים נוספים על מופע זה הכנסו לכאן. להרשמה מהירה לחצו כאן. לפרטים נוספים אודות סדרת ערבי חמישי לחצו כאן

מחיר לחברי אגודה – 90 ש”ח. סטודנט\גמלאי\מתמחה – 100 ש”ח.  שאינו חבר – 120 ש”ח.

 עשו לנו לייק בפייסבוק.

בברכה
חברי ועד האגודה

 
ד"ר רז אבן (יו"ר האגודה) ,
 ליאן זמיר (מזכ"ל),  יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים) ,  מונה זופניק ( קשרי חברים, צוות חטיבת הילדים) , טלי רסנר (יו"ר ועדת קבלה), עליזה רוזן (יו"ר החטיבה לטיפול זוגי, גזברית) , ד"ר גלית בן-אמיתי (צוות הרצאות ימי ה', צוות חטיבת הילדים) , ישראלה צורף  (ועדת קבלה, צוות חטיבת הילדים), קרן שפירא (צוות החטיבה לטיפול זוגי),  רחל לוי (צוות הרצאות ימי ה'),  ניצה גילת ( סניף ירושלים)

קישור ל מזכירות
.