הרצאתו של יצחק הירשברג

https://iapp-psy.org/

שלום רב.
אנו שמחים להזכירכם כי ביום חמישי הקרוב, ה-30 ביוני, תתקיים הרצאה נוספת (ואחרונה לשנה זו) במסגרת הרצאות ימי חמישי של האגודה, תחת הכותרת "המטפל כאדם – על העברה נגדית ומעבר לה". תהיה זו הרצאתו של יצחק הירשברג: "חייל הבדיל והבלרינה: עבודה טיפולית ונכות התפתחותית".

יצחק כותב: מטפל העוסק בטיפול באנשים עם נכות התפתחותית, נדרש להתמודד עם העובדה שאנשים אלה הינם במידה זו או אחרת מוגבלים, גופנית או שכלית, לעיתים קרובות גם יוצאי דופן בצורתם ושונים בדרך התקשורת שלהם. עובדה זו מאיימת ועלולה לעורר אצל המטפל רגשות קיצוניים של הזדהות ודחייה.
המסע של המטפל אל המטופל הוא מסע של הכרות עם האחר, שתהליכים של העברה והעברה נגדית פועלים בו, שוצפים ורוחשים, וצובעים את המרחב הרגשי כולו בתחושות מטלטלות. תחילתו של התהליך, אצל המטפל, בצפייה דרוכה, מלאת חשש וגם מלאת תקווה. אותם חומרים טובים של רצון לעזור, של הזדמנות וסקרנות לעבודה מעניינת, מתעוררים ראשונים. אחר כך המסע הולך ונעשה רווי ברגשות מעורבים ולעיתים בדחייה. רגשות אלה עשויים להתחלף עם הזמן ברגשות של קירבה והזדהות, והמשכו של התהליך בהתפקחות והכרה כואבת מותאמת יותר למציאות. הדברים אינם שונים מהותית מהקורה לרוב בטיפול, אבל במפגש עם אנשים פגועים התפתחותית, גופנית או שכלית, ההתמודדות של המטפל הופכת טעונה ומורכבת הרבה יותר.
ההרצאה תעסוק בתהליכים מקבילים, בהעברה ובהעברה הנגדית, שעוברים המטפל והמטופל כשהם עוסקים בפער שבין חייל הבדיל הנכה, קטוע הרגל לבין הבלרינה היפה והמושלמת, מושא אהבתו והערצתו של חייל הבדיל (ה.כ. אנדרסון, ''חייל הבדיל'' ).
אשען במיוחד על דברים שכתב פרויד, שמזהה קבוצה של מטופלים להם הוא קוראthe exceptional, אנשים שמשהו בהם גורם להם להרגיש שונים, מחוץ למחנה, מחוץ להוויה התרבותית מוסרית המקובלת. אשען גם על התפיסה של דונלד מלצר, ובמיוחד על הבנתו את הקונפליקט האסטטי, כמו גם על כותבים אחרים שהתייחסו לנושא. אביא דוגמאות מהקליניקה של המרכז לטיפול רגשי בבית איזי שפירא ברעננה, שמתמחה בטיפול באנשים עם נכויות התפתחותיות.

יצחק הירשברג הוא פסיכותרפיסט, מטפל באמנות, מנהל במשותף של המרכז לטיפול רגשי בילד ובמשפחה בבית איזי שפירא ברעננה.


הרצאתו של יצחק חותמת את סדרת ההרצאות "המטפל כאדם" אותה קיימנו השנה. אנחנו נשמח לראותכם איתנו בערב זה. על מנת להבטיח מקום בהרצאה רצוי להירשם מראש במשרד האגודה. הרשמה במקום אפשרית אך זו תיערך על בסיס מקום פנוי (עם זכות קדימה לחברי האגודה).
פרטים וטופס הרשמה ניתן למצוא באתר האגודה,
כאן.


סדרת הרצאות ימי חמישי בשנת העבודה הבאה, תוקדשנה לנושא "כעוף החול – טרנספורמציה בתהליך הטיפולי".

בסדרה נארח שורה של מרצים מרתקים, כל אחד מהם בעל ראייה ייחודית וניסיון טיפולי עשיר – אשר יתארו ויחשפו את סוד השינוי המתרחש במפגש הטיפולי.

להלן מועדי ההרצאות לשנת העבודה 2011-2012

27.10.11 – גב' חיותה גורביץ :
"שפת ההיעדר ושפת הרוך: טרנספורמציה בטיפול כהתרה של ה"הזדהות עם התוקפן"

24.11.11 – ד"ר בעז שלגי : "בין מיתוס ללוגוס – התמסרות וטרנספורמציה"

29.12.11 – מר אריאל יזהר: " קללתו של ליוס או התסביך של אדיפוס: על טרנספורמציה בהווית הגבריות"

26.1.12 – מר שמואל גרזי : " טרנספורמציה בדרכו של השלם החסר"

23.2.12 – ד"ר אבי באומן: "נכונות המטפל להשתנות בעצמו - כמאפשרת טרנספורמציה במיכל הטיפולי המשותף"

29.3.12 – גב' יונית שולמן: "מקלט אוטיסטי – בחזרה מהיבשת האבודה"

31.5.12 - פרופסור מרואן דוירי : "מפסיכואנאליזה לתרבות אנאליזה - פסיכותרפיה רגישת תרבות"

21.6.12 – ענת פרי: " על חלימה חמלה והחלמה – מרחב החלימה כמצע לטרנספורמציה"
אנו מצפים בשמחה להרשמתכם המוקדמת.

 פרטים נוספים וטפסי הרשמה יישלחו בהמשך

בברכה,
דר' שי שלקס בשם ועד האגודה 
 https://iapp-psy.org/

פרטי יצירת קשר עם האגודה:

כתובת דואר:   האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית
ת.ד. 6066
הרצליה 46159
טלפון:  
09-9587717
 
דואר אלקטרוני:   iapp@bezeqint.net