אביאל אורן

https://iapp-psy.org/

 

 

הרצאת יום חמישי  - מפגש עם כותבים במארג
מרכז הסדרה: ד"ר רז אבן

קמפוס רמת אביב - מכללת סמינר הקיבוצים

 

 

דרך נמיר 149, תל אביב29 לאוקטובר יום ה
20:30 עד 22:0
מפגש עם אביאל אורן

 ההרצאה.  מבוססת על המאמר שפורסם בכרך ה' של "מארג"  בשנת. 2014.

 משחק החלומות, חלומות על משחק: על מרחב החלום בפסיכותרפיה פסיכואנליטית במשחק עם ילדים

לאורך כל ימיו דבק פרויד בתפיסה שהלא מודע הוא מרכיב מרכזי בחיי הנפש, וכי "פירוש החלום הוא דרך המלך להכרת הלא מודע בחיי הנפש". ואכן, מאז הפירסום של "פירוש החלום" ב-1900, הפסיכואנליזה, על גלגוליה השונים עסקה רבות בתופעת החלום ובתהליך החלימה. מרחב החלום הוא זירת מפגש, התהליך בו המודע מתערבב בלא מודע, המציאות עם הפנטזיה והעבר עם העתיד. הצעידה בנתיבי החלום עשויה להיות מהנה, לעיתים אף משעשעת. פעמים אחרות, תהליך החלימה הופך לסיוט ומותקף על ידי תכנים מעוררי אימה השאובים ישירות ממעמקיו של הלא מודע.

ווילפרד ביון התייחס לתהליך החלום כתהליך מתמשך, המתקיים בעירות ובשינה כאחד. החלום הוא גם חוויה וגם מבנה, תהליך דינמי המייצר סטרוקטורה המבחינה בין המודע ללא מודע, ואשר מאפשרת לנו להירדם, לחלום ולהתעורר. תומס אוגדן, הבהיר ופיתח את תיאוריית החלימה של ביון, תוך הדגשה של ממדים אינטרסובייקטיביים.  

במהלכה של פסיכותרפיה פסיכואנליטית במשחק עם ילדים אנו חולמים יחד עם הילדים המטופלים  ללא הפסקה. חלקה העיקרי של ההרצאה יוקדש להבנת המשחק במהלך השעה הטיפולית כתהליך חלימה משותף של המטופל והמטפל. זאת, מתוך פרספקטיבה ביוניאנית-אוגדניאנית.
התיאוריה של ביון ואוגדן כוללת מושגים מורכבים ומופשטים, כגון: חלימה, ערות, שינה, מחסום-מגע, סיוט, מודע ולא מודע. אני מקווה שהשימוש בדוגמאות קליניות מתחום הטיפול במשחק בילדים יסייע להבהיר ולהמחיש את המושגים התיאורטיים המופשטים מחד גיסא, וגם יפתח אופק התבוננות נוסף על פסיכותרפיה פסיכואנליטית במשחק עם ילדים מאידך גיסא.
במהלך ההרצאה גם נבחן יחדיו מספר הבחנות ראשוניות בין החלום אותו מספר לנו המטופל המבוגר, לבין משחקו של הילד המטופל.

 

על המרצה

אביאל אורן, פסיכולוג, לקראת סיום התמחות בפסיכולוגיה קלינית. בוגר תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של המבוגר מהאוניברסיטה העברית. תלמיד דוקטורט בתוכנית לפסיכואנליזה ופרשנות באוניברסיטת בר אילן. מטפל בילדים, נוער ומבוגרים בקליניקה פרטית. בעבר, טיפל במסגרת מכון טריאסט שריג ובית איזי שפירא. 

בברכה


ד"ר רז אבן (יו"ר) , בעז גסטהלטר (מזכיר האגודה), יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים) , ניצה גילת (מרכזת סניף ירושלים), מונה זופניק (אחראית קשרי חברים) , טלי רסנר (יו"ר ועדת קבלה), עליזה רוזן (גזברית) , ד"ר גלית בן-אמיתי , ליאן זמיר (ועדת קבלה), ישראלה צורף