מונה זופניק ואבי שרוף

https://iapp-psy.org/

הרצאות ימי ה

 תורת החלומות במרחב הפסיכואנליטי

הרצאות ימי חמישי בבית השחמט ברח' טאגור 26 רמת-אביב  בין 20:30 - 22:00 
מרכז הסדרה: ד"ר רז אבן

תקצירים ופרטים נוספים  באתר האגודה

 רישום וקשר למזכירות

בית השחמט ברמת אביב 
 - קישור

 

26.6.14

 "ההיית או חלמתי חלום" – מחשבות נוספות על החלימה אצל ילדים – 
   מרצים:     מונה זופניק ואבי שרוף

כבר בפשר החלומות (1900) ובמקרה של החלומות של הנס הקטן (1909), פרויד היה עסוק בהבדל בחלומות של ילדים בין חלום כמשאלה גלויה לבין חלום שעבר את עבודת החלום- עיוותים הנגרמים מקונדנסציה.

במשחק השירבוטים (SQUIGGLE GAME ) , לו העניק ויניקוט חשיבות משמעותית ביותר, ציפה ותר אחרי הרגע  בו תופיע בציור "פנטזיה אישית". אזי ראה בכך הזדמנות להכנס לעולם החלומות של הילד ואף לשאול באופן ישיר לגביהם, "ניתן להשתמש בחלום בטיפול כיוון שהעובדה נחלמה נזכרה ודווחה" טען ויניקוט. ולכן ייחס לחלום חשיבות רבה וחיכה בכל פגישה לעיתוי בו יוכל לברר עם הילד אם הוא חלם. כניסה לעולם החלומות איפשרה כניסה לעצמי העמוק ואף שאל "האם אי פעם אתה חולם?, אך האם כאשר הילד, בעיקר הצעיר יותר, מתאר ומדווח על חלומותיו, האם אכן מתאר חלום. האם ניתן להבחין אם זו הזייה, משאלה, עובדת מציאות מעט משובשת, סיפור שממציא לעצמו, חומר שיש בו מציאות ממשית מעורבת בדמיון או אכן חלום. או שמא החלום הינו בעיקרו נרטיב של אמת התייחסותית, כדברי פרו, ולא תוכן סימבולי דווקא.

מחוויותינו הטיפוליים סוגיה זו מעסיקה ומעוררת ספקות ויש לה השלכות גם לגבי הטכניקה וההתערבות הנדרשת לעיבוד החלום.

נדון בדילמה זו, תוך התייחסות לתיאוריות שונות, מחקרים עדכניים ונבקש מן המשתתפים לחלוק עמנו ממחשבותיהם והתייחסויותיהם לסיפורי החלום של הילדים. 

מונה זופניק היא פסיכולוגית קלינית מדריכה. מרצה ומדריכה בתוכנית לפסיכותרפיה, אוניברסיטת תל-אביב. מרצה ומדריכה בתוכנית להנחיית קבוצות, אוניבסיטת בר-אילן. עורכת מדעית בספר "מיניות ואהבה" של זיגמונד פרויד, עם עובד, 2002.

 אבי שרוף הוא פסיכולוג קליני מדריך, פסיכולוג ראשי בי"ח נס-ציונה (לשעבר), מרצה בחוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב. התוכנית לפסיכותרפיה אוניברסיטת חיפה והתוכנית לפסיכותרפיה ממוקדת אוניברסיטת בר-אילן.

*****

בברכה, חברי ועד האגודה
 
ד"ר רז אבן (יו"ר) , בעז גסטהלטר (מזכיר האגודה), יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים) , ניצה גילת (מרכזת סניף ירושלים), מונה זופניק (אחראית קשרי חברים) , טלי רסנר (יו"ר ועדת קבלה), עליזה רוזן (גזברית) , ד"ר גלית בן-אמיתי , ליאן זמיר (ועדת קבלה), ישראלה צורף