הרצאות ימי ה

https://iapp-psy.org/

 

תורת החלומות במרחב הפסיכואנליטי / סדרת הרצאות ימי חמישי בערב

לרישום יש לכתוב לאורית מנהלת המשרד:
http://www.iapp.org.il/contact.php
 

או בדואר או טלפונית:
כתובת דואר:   האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית
ת.ד. 6066
הרצליה 46159
טלפון:  
09-9587717


 גם השנה אנו ממשיכים במסורת הרצאות ימי ה' בערב, אחת לחודש. בשעות 20:30 עד 22:00

סדרת ההרצאות של ימי ה' זוכה למוניטין רב בהיותה במה לשיח ומפגש מפרה,  העוסק בסוגיות שבלב הטיפול הפסיכואנליטי.
 
ההרצאות מתקיימות בבית השחמט ברמת אביב 
מרכז השחמט ע"ש סול וסיסי מרק - 
כאן
כתובת:  טאגור 26 רמת אביב, תל אביב  
      חניה:  מגרש גדול מאחורי הגינה והמרכז המסחרי

 *********************************************************************************************************


להרצאה בודדת: חבר אגודה - 60 ¤ סטודנט/גימלאי – 70 ¤, אינו חבר – 90 ש"ח.

 לכל 9 ההרצאות: חבר-400 ¤, סטודנט/מתמחה/גימלאי - 500 ¤, אינו חבר – 650 ¤. 

נשמח לראותכם איתנו בהרצאות אלה. 
דר' רז אבן מרכז הסדרה


תוכנית הרצאות 

***********************
 

31.10.13

הנווט הלילי המאחה את הנפש - חלומות לפי פסיכולוגית העצמי

מרצה: רחל קלע

"כל חלום הוא הפקה יחודית שבה החלום הוא הבימאי התסריטאי המלהק השחקנים והצופים" כותבת אגי משעול בספרה "מחברת החלומות".

אציג את הדרך בה מנסה פסיכולוגית העצמי להתמודד עם תפקידה של הפקה לילית יחודית זו בחיי הנפש. כיצד היא מסייעת להבנת מצבו של העצמי בזמנים ובהקשרים שונים וכן להרחבתו וביסוסו מתוך מצבי פיצול ושבר. ההתבוננות על תופעת החלום  דרך האופן בו  היא  מחייה מצבי עצמי שונים, תשפוך אור על מושגים יחודיים לגישה זו, כמו העברת עצמי והפיצול האנכי. ההרצאה תלווה בדוגמאות קליניות וקולנועיות.

רחל קלע  היא פסיכולוגית קלינית מדריכה פסיכואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, מורה ומדריכה בתכנית ההמשך ללימודי העצמי ובתכנית להכשרת מטפלים בילדים של התכנית לפסיכותרפיה בבית הספר לרפואה של אונ תל אביב, מדריכת הצוות הקליני של אל"י (האגודה להגנת הילד) ובעלת קליניקה פרטית.

 21.11.13

חלומות מטפלים כפונקציה מקדמת תהליך טיפול

מרצה: חיה עניס-אברהם 

אחד התחומים שמרבים להעסיק אותי בעבודתי האנליטית הוא תחום החלומות של המטפל. אביא כאן דוגמאות ל חלומות שחלמתי בזמן העבודה האנליטית עם שני מטופלים , גבר ואישה. החלומות הללו הופיעו בעיקר בשנים הראשונות של העבודה האנליטית שלי.

אנליטיקאים כמו פונטליס (1972) , מלצר (1976), בראון (2007) מציינים שעצם החוויה של חלום על מטופל הופך את המטופל לחלק גדול יותר בחיי הנפש של המטפל. דרך חלום המטפל , הופך המטופל להיות אינדיבידואל חי וקיים במוחו ובנפשו של המטפל. על פי הבנתי יש לחלומות הללו שלוש פונקציות בעבודה הפסיכואנליטית:

1) חלימה של המטפל עבור אותם מטופלים שאינם מסוגלים לחלימה. כך מכיל המטפל באמצעות חלומותיו חלקים של המטופל, כחלק מהכלה של כל החלקים המושלכים עליו בתהליך הטיפול. 2) חלימה של חלקים של המטופל ושל המטפל בזמן הטיפול, שהמטפל אינו חווה בשעות הטיפול, לגבי מטופלים שמסוגלים לחלימה. 3) מדריך פנימי, מין שלישי, המדריך ומרחיב את תפיסתו והבנתו של האנליטיקאי את מטופליו.

למעשה הפונקציות הללו אינן נפרדות , הן נשזרות זו בזו והחלוקה שאני עושה מלאכותית, לצורך חידודן. נכון הדבר גם לגבי הדוגמאות הקליניות שאביא.

חיה עניס-אברהם : פסיכואנליטיקאית.מרכזת את הקורס לפסיכותרפיה במכון הפסיכואנליטי.  מלמדת קורסים תיאורטיים ומדריכה בסמינרים קליניים בתכנית.  עובדת בבית בקליניקה פרטית עם מתבגרים ומבוגרים.

 26.12.13

חלומות  ומוות

מרצה: רות נצר - ההרצאה תעסוק בהתייחסות התרבות למוות ולקיום אחר המוות, ובהתאם לכך, בסמבוליקה שמאפינת את דרכו של הלא-מודע להתייחס למוות, בחלומות טרום מוות שמבשרים לאדם או ליקיריו את קיצו, בהופעת המתים בחלומות, ובחלומות של מטפל על המתים של מטופליו. יובאו דוגמאות רבות.

רות נצר היא פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית יונגיאנית ומדריכה בכירה. מלמדת ומדריכה בלימודי פסיכותרפיה של יונג במכללת סמינר הקיבוצים, במכללת אורנים ובבר-אילן ובהכשרות היונגיאניות למיניהן בארץ. וכן חוקרת ספרות ומשוררת, פרסמה תשעה ספרי שירה, חמשה ספרי עיון, וספר פרוזה – אוטוביוגרפיה משפחתית.

30.1.14

חלימה חברתית - גילה עופר

ד"ר גילה עפר PhD היא פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ואנליטיקאית קבוצתית. חברה מייסדת ויו"ר לשעבר של מכון תל-אביב לפסיכואנליזה. חברת המכון לאנליזה קבוצתית. מרצה ומדריכה באוניברסיטת תל-אביב ובר-אילן. חברת סגל ומועצה מייעצת של המרכז הפסיכואנליטי של שיקגו (CCP). עורכת עתון מקבץ בשנים 2007-2009. חברת הועד הבינלאומי של הפדרציה האירופאית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית (EFPP). בין הנושאים שכתבה עליהם: סקרנות, מגדר מיניות ופסיכואנליזה, אהבה ושנאה בטיפול הפסיכואנליטי, הלא מודע החברתי, השפעת חלומות המטפל על התהליך הטיפולי, השפעת מחלת המטפל על התהליך הטיפולי, מנהיגות מצמיחה ומנהיגות מצמיתה, סליחה ואי סליחה בטיפול קבוצתי.

 

27.2.14

חלומותיהם (האישיים) של פורצי הדרך:   סוודנבורג, יונג, פליני  וקורוסאווה.

מרצה:  רות שריג 

רות שריג היא פסיכולוגית קלינית ואנליטיקאית יונגיאנית.  מרצה בהכשרה היונגיאנית ובבית הספר לפסיכותרפיה בסמינר הקיבוצים בנושא חלומות, מיתולוגיה , והקשר בין יונג וקולנוע. מדריכה בכירה ומטפלת.

 

27.3.14   יפורסם

24.4.14

"החלום ככספת, החלימה כהחייאה." - תופעת ה'קנאה העצמית' בחלומותיהם ובחייהם של ניצולי שואה ובדור השני

מרצה: שילי ורדימון

ההרצאה תבקש להתחקות אחר מושג ה'קנאה העצמית' (self envy) ותופעת החבאת חלקי עצמי בעלי ערך בחלומותיהם של ניצולי שואה ובני הדור השני. מושג ה'קנאה העצמית' מתייחס ליחסים תוך נפשיים בהם חלק עצמי קנאי ורודפני, שנוצר מהפנמת חווית זולת צר עין, פולשני ו/או חמדני, מתקיף את המשאבים החיוביים הקיימים בתוך העצמי. דרך מושג ה'קנאה העצמית' ישורטטו הטראומה והפגיעה המתמשכת שנוצרו בפרט, שהסביבה השואתית ביקשה לרוקן אותו מכל משאביו. נתחקה אחר ההעברה הבין דורית של היחס הפנימי המבטל והמאיין למשאבים הפנימיים מדור למשנהו. התמונה הקלינית של מטופלים שהנם ניצולים ובני הדור השני, התוקפים את החלקים בעלי הערך בתוכם, חשים חרדה ביחס לכל מימד של מימוש עצמי ומתקשים לשאת תחושת טוב בתוכם או ביחסיהם עם הזולת, תיבחן לאור מספר וינייטות המביאות את חלומותיהם. מרחב החלום, כך יוצע, הופך לכספת בה ניתן להפקיד חלקי עצמי בעלי ערך שאינם מורשים למצוא מימוש. החלימה כחוויה משותפת בחדר הטיפולים היא המקום בו מתעוררים לחיים בתוך היחסים גם החלק הקנאי והרודפני וגם חלקי העצמי האוחזים במשאבים הפנימיים. דרך החלימה יכולה הדרמה האינטרא-פסיכית, שמקורותיה הם אינטרפרסונליים, לשוב ולקבל קיום בשדה האינטרסוביקטיבי. השאלה המתעוררת היא האם מצליחים היחסים הטיפוליים להחזיק בחיים את החלקים שאינם מורשים לחיות.

על מושג הקנאה העצמית כתב אבי ברמן (1999), וההרצאה תעשה שימוש בין השאר ברעיונות של ויניקוט, אליס מילר, אוגדן, פרויד, ובמאמרה של יעל מור אודות שאלת הייצוג בטיפול בניצולי שואה.

שילי ורדימון, MSW, עובדת סוציאלית ופסיכותרפיסטית. עובדת בעמותת "עמך" – המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני ומרצה באוניברסיטת תל אביב. עברה הכשרה בת מספר שנים ב Somatic Experiencing ומתמקדת בנושאים הקשורים בעבודה עם טראומה, דיסוציאציה והגוף. בעבודתה הטיפולית ובכתיבתה מושפעת מהגישה ההתייחסותית ומחשיבה אינטרסוביקטיבית. בעלת קליניקה בתל אביב. 

29.5.14

                                   "לאן הולכים הברווזים כשהאגם קופא?" :

 חלימה תחת הדומיננטיות של 'התקיימות נעדרת' – Void existence''

 מרצה:  עירית המאירי ולדרסקי

'התקיימות נעדרת' – 'Void Existence'  הינה התקיימות בעולם כמו חד-מימדי, כבחלל אינסופי (VOID), נטול אובייקטים פנימיים ממשיים, נטול ממשות להתרחשות פנימית כלשהי, ונטול ייצוג חי של מצב זה בנפש. לכן, התקיימות ללא מצוקה וחרדה. כאילו נוכחות האנאורגאני באורגני, אי-החיים בחיים. מה קורה עם החלימה במצב זה? גרין מתאר את הנרקיסיזם השלילי כצורה של דחף המוות השואף לבטל כל גרייה, וככזה, שואף לבטל את החלימה ואת החולם גם יחד. תחת הדומיננטיות של ה'התקיימות הנעדרת –  'Void Existence'  אין דבר שאפשר לבטלו. דבר לא נוצר מלכתחילה, או שהביטול כבר התרחש.  יידונו חלומות המתבוננים על מצב זה מבחוץ ומנסים לפענחו, וחלומות המתרחשים על סיפו. באחד מהם שואלת מטופלת במילותיו של הסופר ג'. ד'. סלינג'ר: "לאן הולכים הברווזים כשהאגם קופא?".

עירית המאירי ולדרסקי  היא פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית בחברה הפסיכואנליטית בישראל. מטפלת במתבגרים ובמבוגרים ומדריכה אנשי מקצוע. מלמדת במסלול למצבים מנטאליים ראשוניים שבתכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א; במרכז ללימודי וויניקוט וממשיכיו; ובביה"ס לפסיכותרפיה של 'מכון מגיד', האוניברסיטה העברית.

לאחרונה פורסם מאמרה "'התקיימות נעדרת' לעומת 'התקיימות מתכלה': הבחנה בין שתי איכויות קיום במצבים מנטאליים ראשוניים" (שיחות כ"ז(2) 117-127).

 26.6.14

 חלומות ילדים - מונה זופניק , אבי שרוף

מונה זופניק היא פסיכולוגית קלינית מדריכה. מרצה ומדריכה בתוכנית לפסיכותרפיה, אוניברסיטת תל-אביב. מרצה ומדריכה בתוכנית להנחיית קבוצות, אוניבסיטת בר-אילן. עורכת מדעית בספר "מיניות ואהבה" של זיגמונד פרויד, עם עובד, 2002.

 אבי שרוף הוא פסיכולוג קליני מדריך, פסיכולוג ראשי בי"ח נס-ציונה (לשעבר), מרצה בחוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב. התוכנית לפסיכותרפיה אוניברסיטת חיפה והתוכנית לפסיכותרפיה ממוקדת אוניברסיטת בר-אילן.

 

 

 

 בברכה

ד"ר רז אבן (יו"ר) בעז גסטהלטר (מזכיר האגודה),
 יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים) , ניצה גילת (מרכזת סניף ירושלים), מונה זופניק (אחראית קשרי חברים) , טלי רסנר (יו"ר ועדת קבלה), עליזה רוזן,(גזברית)   ד"ר גלית בן-אמיתי , ליאן זמיר (ועדת קבלה), ישראלה צורף