יום עיון

https://iapp-psy.org/

פברואר 2013

  מצורף העלון עם פירוט שלושת ימי העיון שיתקיימו השנה מטעם חטיבת הילדים והנוער. 

עלון מפורט בקובץ PDF מצורף כאן

רצוי מאוד כבר להזדרז ולהירשם. יום העיון השני מפורט גם כאן.


                            טופס רישום להורדה


החטיבה לטיפול בילדים ונוער הוקמה מתוך הכרה בצורך הייחודי של מטפלים בילדים ובנוער בגישה פסיכואנליטית במסגרות של למידה משותפת, העמקה תיאורטית וחשיבה לגבי הסוגיות הקליניות הייחודיות לתחום. 
השנה, כבשנים הקודמות תקיים החטיבה סידרה של שלושה ימי עיון, הכוללים הרצאות מליאה וסדנאות קליניות.
ימי העיון ייערכו 
במופ"ת, קירית החינוך,רחוב שושנה פרסיץ 15 תל אביב.

ימי העיון פונים גם לציבור המטפלים במבוגרים 

תקצירי ההרצאות והסדנאות ליום העיון  4 לפברואר 2013 :
על תמורות במבנה המשפחה והשלכותיהן על חדר הטיפולים

יו"ר יום העיון  גב' מונה זופניק: פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. מלמדת ומדריכה באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן. עורכת מדעית בספר "על מיניות ואהבה" , תרגום של מאמרים של זיגמונד פרויד, הוצאת עם עובד, 2002. חברה בצוות היגוי של החטיבה לטיפול בילדים ונוער באגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית. דוקטורנטית במסלול של פרשנות ופסיכואנליזה באוניברסיטת בר-אילן. קליניקה פרטית בגבעתיים.

 

הרצאה פותחת: קונפקליקט והתמודדות במשפחות שאינן "מהזרם הראשי"-ד"ר דן שרון 

ההרצאה תלווה במצגת ותעסוק בדפוסים שונים של המערכת המשפחתית שהתהוו בעשורים האחרונים, גירושין, נישואין חוזרים, משפחות חד הוריות, נישואין חד מיניים ועוד. ינותחו הקשיים התוך אישיים, זוגיים, הוריים חברתיים משפטיים וממסדיים איתם מתמודדות המשפחות. יערך דיון בסוגי קונפליקט שונים העוברים על המערך שהתהווה במשולש היחסים הורה אחד מול הורה שני (לדוגמא: הורה ביולוגי, פונדקאי, הורה פסיכולוגי, הורה ביולוגי והורה מגדל בפועל ועוד). כמו כן יידון מקומו האובייקטיבי והסובייקטיבי של המטפל , בבואו לטפל ולסייע בפתרון הקונפליקט או מיתונו. גם תועלה הסוגיה "מיהו הפציינט במערך הקונפליקט המורכב", הבוגר המעוניין במימוש הורותו ? הילד ? המערכת כולה ? וכיצד עומדים הדברים בהיבטי עקרון טובת הילד וזכויותיו.

ד"ר דן שרון: מרצה בכיר בביה"ס לעבודה סוציאלית אוניברסיטת תל-אביב. בעבר יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה. הוראת קורסים שונים בתחום ילדים ונוער בסיכון. חבר ועדת השופטת רוטלוי לזכויות ילדים ויישומם בחקיקה. מטפל ומדריך מוסמך לטיפול משפחתי. מוכר ע"י יחידות הסיוע של ביהמ"ש לענייני משפחה לצורך אבחון ומתן חוות דעת בסוגיות טובת הילד בסוגיות משפחתיות המעמידות את הקטין בקונפליקט ובסיכון.


3 הסדנאות לבחירה ביום העיון  (יש לסמן עדיפויות בעת ההרשמה):

 

אודות המפגש שבין מבנה המשפחה החדש ובין המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות:
בחינה מחדש של מושגי בסיס וחקירת סוגיות של העברה נגדית אל מול הורות חד מינית: ד"ר גבע שנקמן  

המפגש שבין התיאוריות הפסיכואנליטיות ובין מבנה המשפחה החדש, מחייב בחינה מחודשת של המשגות קלאסיות אשר לוקחות כמובן מאליו את תפקידם של האם או האב בתא המשפחתי. המשגות כגון: הסצנה הראשונית, התסביך האדיפאלי, הזדהות עם ההורה מהמין השני, האם הטובה דיה, מושקעות אימהית ראשונית, והשד הטוב והשד הרע, ייבחנו במסגרת הסדנא תוך בחינת משמעותם בתא משפחתי שבו שני אבות, שתי אימהות, אב ואם שאינם זוג וחברו למטרת הורות, והורת יחידנית.

בחינה מחודשת זו חשובה בין השאר היות ובשנים האחרונות, לאור שינויים חברתיים, תרבותיים, חקיקתיים, וטכנולוגים, יותר ויותר גברים הומוסקסואלים ונשים לסביות מקימים משפחות והופכים להיות הורים. בהתאם ישנן יותר פניות מצד הומוסקסואלים ולסביות לליווי ועזרה בהבנת חרדותיהם ומשאלותיהם לקראת הורות.

בסדנא יוצגו גם ממצאים באשר לילדים הגדלים במשפחות חד-מיניות, ויועלו לדיון משותף היבטים אתיים הקשורים בעמדה מודעת ולא מודעת של המטפל באשר לאיזהו מודל המשפחה הרצוי בעיני רוחו (הנגזר ממערך הפנמות ופנטזיות שלו, מסוציאליזציה חברתית, ומפרשנויות ספציפיות של המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות). היבטים אלה ייבחנו יחדיו בקונטקסט של העברה-העברה נגדית בעבודה עם מטופלים הומוסקסואלים ולסביות שהינם הורים או שבוחנים סוגיית ההורות.

בחלקה השני של הסדנא יתבקשו המשתתפים לשתף בדוגמאות מעבודתם בסוגיות הנדונות, כמו גם במחשבותיהם והרהוריהם.

 

ד"ר גבע שנקמן: פסיכולוג קליני מומחה. מטפל במסגרת המרפאה הפסיכיאטרית, ביה"ח שיבא – תל השומר וקליניקה פרטית. מרצה מן החוץ במכללה האקדמית ת"א-יפו. חוקר בתחומי הרווחה הסובייקטיבית, תרחישי עולם עויין, נטייה מינית, וטראומה משנית.

 

 

הטיפול במשפחות חד מיניות – סוגיות ודילמות ייחודיות:   דר' אילן טבק-אבירם

השכיחות הגוברת של זוגות חד מיניים המביאים ילדים לעולם, מצריכה התייחסות מצד קהילת המטפלים הרגשיים בילדים. לצד צרכים התפתחותיים ורגשיים מוכרים, עולות דילמות ייחודיות המאתגרות את החשיבה הדינאמית המקובלת. הסדנא תתייחס לשלוש סוגיות מרכזיות הייחודיות לטיפול בילדים הגדלים במשפחות החדשות.

הסוגיה הראשונה-היותם של שני ההורים בני אותו המין. האם מדובר בהעדר ייצוג של שני המינים ? כיצד  מתיישבת ההמשגה האדיפלית  עם תבנית זו ? כיצד ממשיגים לילד את אופן הגעתו לעולם ? נתייחס לשאלות אלה ולהיבטים נוספים.

הסוגיה השנייה קשורה בקשר הגנטי המתקיים רק בין אחד ההורים וילדם המשותף.  מה משמעות הנלוות לכך עבור ההורים ועבור הילד ? מהם הקונפליקטים הצצים כתוצאה מכך ? נדון בשאלות אלה ובאופני התמודדות שונים.

לבסוף, הסוגיה השלישית כרוכה בשונות של התא המשפחתי לעומת התבנית המשפחתית המקובלת. כיצד מסייעים להורים להכיל רגשות בושה וכעס של ילדיהם ? האם יש ?חיסון? לתגובה חברתית שלילית ? נתהה על תפקידנו כאנשי טיפול באזור רגשי טעון זה.

הסדנא תפתח בסקירה קצרה של הנושא על מורכבותו ותזמין את המשתתפים לסיעור מוחות וחשיבה משותפת בסוגיות שהוזכרו על בסיס תאורי מקרה קליניים שיובאו על ידי המנחה.

 

ד?ר אילן טבק-אבירם-פסיכולוג קליני מומחה ביחידה לגיל הרך במרכז לבריאות הנפש ע?ש בריל (רמת חן) ובקליניקה פרטית. מנחה קבוצות להורים חד מיניים במסגרות שונות.   

 

הזמנה מחודשת לקשב - המפגש בין ילדים והורים במשפחות חדשות: דר' אורית גודקאר

מבנה המשפחה עובר תמורות מרחיקות לכת בעשורים האחרונים, אולם נראה כי התפיסות המקצועיות והתיאורטיות על תפקידי ההורים במשפחה ומקומם בה נותרים "אוניברסליים", נטועים בהנחות תיאורטיות מהמאה הקודמת. המציאות שאנו פוגשים בחדר הטיפולים משתנה, כשעולה שיעור המבנים המשפחתיים שאינם עונים למודל הסכמטי (משפחות חד הוריות מבחירה, הורות הומולסבית, הורות מתוך הסכם, משפחות מורכבות כתוצאה מגירושים ונישואים שניים).
השינויים הטכנולוגיים מאפשרים הפרדה של תהליך ההורות הביולוגית מההורות הפסיכולוגית, כשהורות פונדקאית והפריה חוץ גופית מובילים שיח שעוסק לראשונה ב"זכות להורות". במקביל, מקומו של האב במשפחה משתנה אף הוא, כשתהליכים חברתיים פוגשים תהליכים פסיכולוגיים ברמת היחיד והחברה הישראלית בכללה.

הסדנא תעסוק במשמעות השינויים הללו, וכן במקום שאנו כמטפלים פוגשים אותם. נבדוק כיצד נוכל כמטפלים להקשיב להורות, על גווניה השונים, ונתבונן בקאונטרטראנספרנס שהם מעוררים בנו. נפגוש את הידע העדכני במחקר על מבני משפחות שונים ומשמעותם, ואת ניצני הניסיונות ליצור תיאוריות שיתאימו גם למודלים משפחתיים חדשים.
כן נהרהר על המשמעויות של המפגש הזה לגישות התיאורטיות הטיפוליות שמהן אנו ניזונים. הסדנא תבקש להתמקד במקומם של ילדים, אך ניגע גם במפגש עם הורים במשפחות חדשות.

 

דר' אורית גודקאר-פסיכולוגית קלינית וחינוכית, עבודת הדוקטורט עסקה בחקר אמהות ובביקורת השיח על אמהות. עוסקת בפסיכותרפיה בילדים ומבוגרים בקליניקה פרטית, וכן מדריכה בפסיכולוגיה חינוכית.

 
בברכה

 ועד האגודה: 
 יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים), מונה זופניק (יו"ר יום העיון), ד"ר גלית בן-אמיתי, טלי רסנר, עליזה רוזן, בעז גסטהלטר
 ליאן זמיר, ישראלה צורף, ניצה גילת, ד"ר רז אבן (יו"ר האגודה)

 


טופס רישום להורדה

נא לשלוח לנירית מנהלת המשרד:
http://www.iapp.org.il/contact.php