הורות חד מינית

https://iapp-psy.org/

יום עיון

  מצורף העלון עם פירוט שלושת ימי העיון שיתקיימו השנה מטעם חטיבת הילדים והנוער. 

עלון מפורט בקובץ PDF מצורף כאן

רצוי מאוד כבר להזדרז ולהירשם. יום העיון השני מפורט גם כאן.


                            טופס רישום להורדה


החטיבה לטיפול בילדים ונוער הוקמה מתוך הכרה בצורך הייחודי של מטפלים בילדים ובנוער בגישה פסיכואנליטית במסגרות של למידה משותפת, העמקה תיאורטית וחשיבה לגבי הסוגיות הקליניות הייחודיות לתחום. 
השנה, כבשנים הקודמות תקיים החטיבה סידרה של שלושה ימי עיון, הכוללים הרצאות מליאה וסדנאות קליניות.
ימי העיון ייערכו 
במופ"ת, קירית החינוך,רחוב שושנה פרסיץ 15 תל אביב.

ימי העיון פונים גם לציבור המטפלים במבוגרים 

תקצירי ההרצאות והסדנאות ליום העיון  4 לפברואר 2013 :
על תמורות במבנה המשפחה והשלכותיהן על חדר הטיפולים

יו"ר יום העיון  גב' מונה זופניק: פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. מלמדת ומדריכה באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן. עורכת מדעית בספר "על מיניות ואהבה" , תרגום של מאמרים של זיגמונד פרויד, הוצאת עם עובד, 2002. חברה בצוות היגוי של החטיבה לטיפול בילדים ונוער באגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית. דוקטורנטית במסלול של פרשנות ופסיכואנליזה באוניברסיטת בר-אילן. קליניקה פרטית בגבעתיים.

2 סדנאות מתוך מבחר הסדנאות  ביום העיון:

אודות המפגש שבין מבנה המשפחה החדש ובין המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות:
בחינה מחדש של מושגי בסיס וחקירת סוגיות של העברה נגדית אל מול הורות חד מינית: ד"ר גבע שנקמן  

המפגש שבין התיאוריות הפסיכואנליטיות ובין מבנה המשפחה החדש, מחייב בחינה מחודשת של המשגות קלאסיות אשר לוקחות כמובן מאליו את תפקידם של האם או האב בתא המשפחתי. המשגות כגון: הסצנה הראשונית, התסביך האדיפאלי, הזדהות עם ההורה מהמין השני, האם הטובה דיה, מושקעות אימהית ראשונית, והשד הטוב והשד הרע, ייבחנו במסגרת הסדנא תוך בחינת משמעותם בתא משפחתי שבו שני אבות, שתי אימהות, אב ואם שאינם זוג וחברו למטרת הורות, והורת יחידנית.

בחינה מחודשת זו חשובה בין השאר היות ובשנים האחרונות, לאור שינויים חברתיים, תרבותיים, חקיקתיים, וטכנולוגים, יותר ויותר גברים הומוסקסואלים ונשים לסביות מקימים משפחות והופכים להיות הורים. בהתאם ישנן יותר פניות מצד הומוסקסואלים ולסביות לליווי ועזרה בהבנת חרדותיהם ומשאלותיהם לקראת הורות.

בסדנא יוצגו גם ממצאים באשר לילדים הגדלים במשפחות חד-מיניות, ויועלו לדיון משותף היבטים אתיים הקשורים בעמדה מודעת ולא מודעת של המטפל באשר לאיזהו מודל המשפחה הרצוי בעיני רוחו (הנגזר ממערך הפנמות ופנטזיות שלו, מסוציאליזציה חברתית, ומפרשנויות ספציפיות של המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות). היבטים אלה ייבחנו יחדיו בקונטקסט של העברה-העברה נגדית בעבודה עם מטופלים הומוסקסואלים ולסביות שהינם הורים או שבוחנים סוגיית ההורות.

בחלקה השני של הסדנא יתבקשו המשתתפים לשתף בדוגמאות מעבודתם בסוגיות הנדונות, כמו גם במחשבותיהם והרהוריהם.

 

ד"ר גבע שנקמן: פסיכולוג קליני מומחה. מטפל במסגרת המרפאה הפסיכיאטרית, ביה"ח שיבא – תל השומר וקליניקה פרטית. מרצה מן החוץ במכללה האקדמית ת"א-יפו. חוקר בתחומי הרווחה הסובייקטיבית, תרחישי עולם עויין, נטייה מינית, וטראומה משנית.

 

 

 

 


הטיפול במשפחות חד מיניות – סוגיות ודילמות ייחודיות:   דר' אילן טבק-אבירם

השכיחות הגוברת של זוגות חד מיניים המביאים ילדים לעולם, מצריכה התייחסות מצד קהילת המטפלים הרגשיים בילדים. לצד צרכים התפתחותיים ורגשיים מוכרים, עולות דילמות ייחודיות המאתגרות את החשיבה הדינאמית המקובלת. הסדנא תתייחס לשלוש סוגיות מרכזיות הייחודיות לטיפול בילדים הגדלים במשפחות החדשות.

הסוגיה הראשונה-היותם של שני ההורים בני אותו המין. האם מדובר בהעדר ייצוג של שני המינים ? כיצד  מתיישבת ההמשגה האדיפלית  עם תבנית זו ? כיצד ממשיגים לילד את אופן הגעתו לעולם ? נתייחס לשאלות אלה ולהיבטים נוספים.

הסוגיה השנייה קשורה בקשר הגנטי המתקיים רק בין אחד ההורים וילדם המשותף.  מה משמעות הנלוות לכך עבור ההורים ועבור הילד ? מהם הקונפליקטים הצצים כתוצאה מכך ? נדון בשאלות אלה ובאופני התמודדות שונים.

לבסוף, הסוגיה השלישית כרוכה בשונות של התא המשפחתי לעומת התבנית המשפחתית המקובלת. כיצד מסייעים להורים להכיל רגשות בושה וכעס של ילדיהם ? האם יש ?חיסון? לתגובה חברתית שלילית ? נתהה על תפקידנו כאנשי טיפול באזור רגשי טעון זה.

הסדנא תפתח בסקירה קצרה של הנושא על מורכבותו ותזמין את המשתתפים לסיעור מוחות וחשיבה משותפת בסוגיות שהוזכרו על בסיס תאורי מקרה קליניים שיובאו על ידי המנחה.

 

ד?ר אילן טבק-אבירם-פסיכולוג קליני מומחה ביחידה לגיל הרך במרכז לבריאות הנפש ע?ש בריל (רמת חן) ובקליניקה פרטית. מנחה קבוצות להורים חד מיניים במסגרות שונות.   

בברכה
 ועד האגודה: 
 יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים), מונה זופניק (יו"ר יום העיון), ד"ר גלית בן-אמיתי, טלי רסנר, עליזה רוזן, בעז גסטהלטר
 ליאן זמיר, ישראלה צורף, ניצה גילת, ד"ר רז אבן (יו"ר האגודה)


טופס רישום להורדה

נא לשלוח לנירית מנהלת המשרד:
http://www.iapp.org.il/contact.php