המשפחה החדשה

https://iapp-psy.org/

יום עיון ילדים

 מצורף העלון עם פירוט שלושת ימי העיון שיתקיימו השנה מטעם חטיבת הילדים והנוער. 

עלון מפורט בקובץ PDF מצורף כאן

רצוי מאוד כבר להזדרז ולהירשם. יום העיון השני מפורט גם כאן.


                            טופס רישום להורדה

*************************
החטיבה לטיפול בילדים ונוער הוקמה מתוך הכרה בצורך הייחודי של מטפלים בילדים ובנוער בגישה פסיכואנליטית במסגרות של למידה משותפת, העמקה תיאורטית וחשיבה לגבי הסוגיות הקליניות הייחודיות לתחום. 
השנה, כבשנים הקודמות תקיים החטיבה סידרה של שלושה ימי עיון, הכוללים הרצאות מליאה וסדנאות קליניות.
ימי העיון ייערכו 
במופ"ת, קירית החינוך,רחוב שושנה פרסיץ 15 תל אביב.

בהמשך ובמקביל לימי העיון, תימשך פעולת הפורום האינטרנטי, המנוהל ע"י מונה זופניק ויונית שולמן וכן יימשכו פעילויות קבוצות הלמידה של החטיבה.

ימי העיון פונים גם לציבור המטפלים במבוגרים 

תקצירי ההרצאות והסדנאות ליום העיון  4 לפברואר 2013 :
על תמורות במבנה המשפחה והשלכותיהן על חדר הטיפולים

יו"ר יום העיון  גב' מונה זופניק: פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. מלמדת ומדריכה באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן. עורכת מדעית בספר "על מיניות ואהבה" , תרגום של מאמרים של זיגמונד פרויד, הוצאת עם עובד, 2002. חברה בצוות היגוי של החטיבה לטיפול בילדים ונוער באגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית. דוקטורנטית במסלול של פרשנות ופסיכואנליזה באוניברסיטת בר-אילן. קליניקה פרטית בגבעתיים.

 

 

הרצאה פותחת: קונפקליקט והתמודדות במשפחות שאינן "מהזרם הראשי"-ד"ר דן שרון 
 

ההרצאה תלווה במצגת ותעסוק בדפוסים שונים של המערכת המשפחתית שהתהוו בעשורים האחרונים, גירושין, נישואין חוזרים, משפחות חד הוריות, נישואין חד מיניים ועוד. ינותחו הקשיים התוך אישיים, זוגיים, הוריים חברתיים משפטיים וממסדיים איתם מתמודדות המשפחות. יערך דיון בסוגי קונפליקט שונים העוברים על המערך שהתהווה במשולש היחסים הורה אחד מול הורה שני (לדוגמא: הורה ביולוגי, פונדקאי, הורה פסיכולוגי, הורה ביולוגי והורה מגדל בפועל ועוד). כמו כן יידון מקומו האובייקטיבי והסובייקטיבי של המטפל , בבואו לטפל ולסייע בפתרון הקונפליקט או מיתונו. גם תועלה הסוגיה "מיהו הפציינט במערך הקונפליקט המורכב", הבוגר המעוניין במימוש הורותו ? הילד ? המערכת כולה ? וכיצד עומדים הדברים בהיבטי עקרון טובת הילד וזכויותיו.

ד"ר דן שרון: מרצה בכיר בביה"ס לעבודה סוציאלית אוניברסיטת תל-אביב. בעבר יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה. הוראת קורסים שונים בתחום ילדים ונוער בסיכון. חבר ועדת השופטת רוטלוי לזכויות ילדים ויישומם בחקיקה. מטפל ומדריך מוסמך לטיפול משפחתי. מוכר ע"י יחידות הסיוע של ביהמ"ש לענייני משפחה לצורך אבחון ומתן חוות דעת בסוגיות טובת הילד בסוגיות משפחתיות המעמידות את הקטין בקונפליקט ובסיכון.

 

סדנאות:

מפגשים עם אח?רות (Otherness    )    דר' אלינער פרדס ומיכאלה וולך-נחמן  

 "האפשרות שהבית ייפתח לזולת חיונית למהות הבית לא פחות מן הדלתות והחלונות הסגורים שבו" (לווינס, "כוליות ואינסוף", עמ' 17).

סדנא זו תעסוק בסוגיות הנוגעות למפגש עם "אח?רות" ובטווח הרגשות שמפגש זה יכול לעורר.  העבודה הטיפולית בעידן הפוסט-מודרניסטי מפגישה אותנו עם מגוון של תבניות משפחתיות שונות ונתיבים חדשים להורות, שלא היו מוכרים לנו קודם. מפגש זה מאתגר, מזמין אותנו לגילוי מחוזות חדשים, ומחייב בחינה של התגובות הרגשיות שלנו ובדיקה של הנחות יסוד לגבי מגוון נושאים כגון זוגיות, מיניות ומהי משפחה.

נתמקד במשפחות חד מיניות, תוך התייחסות להשפעה שיש לגיבוש הזהות הלהט"בית (להט"ב- לסביות, הומואים, טרנס-ג'נדרים, ובי-סקסואליים) ולמידת התמיכה מצד המשפחה המורחבת והחברה, על הדינאמיקה התוך-אישית ובין-אישית במשפחה ועל תהליכי העברה והעברה נגדית בטיפול. המשתתפים מוזמנים להעלות דוגמאות מחדר הטיפולים.

ד"ר אלינער פרדס: פסיכולוגית קלינית, מנחה סדנאות למטפלים על רגישות בין-תרבותית והמפגש עם "אחרות" ומלמדת באונ' תל-אביב טיפול במצבי מעבר, משבר וטראומה במעגל החיים של היחיד המשפחה.

מיכאלה וולך-נחמן: פסיכולוגית קלינית מדריכה בכירה, ומומחית לפסיכולוגית שיקומית
הנחתה בעבר קבוצות של משפחות חד הוריות מאמצות לא נשואות ומלמדת באוניברסיטת בר –אילן. כיום יועצת בתחום הטיפול בטראומה במשרד הביטחון, במסגרת תפקידה כבקרית ארצית לטיפולים פסיכולוגים בנכים באגף השיקום.  

משפחה בדיאלקטיקה של אחרות-נורמטיביות; אידיאה מול מציאות-אילן מדר  

מקובל להניח שמודל המשפחה הנורמטיבית הינו משפחה בפועל אשר כוללת זוג הורים: גבר ואשה, נשואים, קשורים זה אל זו רגשית ובהסכמות הדדיות של תיפקודי המשפחה ולהם ילדים (לרב יותר מאחד), אשר כולם חיים יחד במסגרת ביתית, מלוכדת והרמונית. זהו מודל המשפחה המערבית המודרנית.

במהלך השנים ובכל תקופה, כל מודל ממשי אחר ושונה של משפחה נתפס ויוחס כאחר, חריג ובכך נוצרו מודלים שונים של משפחה, חלקם נתפסים כאחרים וחריגים יותר או פחות ביחס למודל הקלסי וביחס לרוח הזמן, שכיחות ושונות. מודל מציאותי, נוכח ועוצמתי הזוכה להדים רבים ומגוונים הינו המשפחה החד מינית. מורכבות ורבגוניות האפשרויות המשפחתיות המציאותיות ה"אחרות" בעיתן מחדד כל פעם מחדש את השאלות בנוגע להגדרת משפחה, הגדרת זוגיות, תאור התפתחות הילדים ובו זמנית מחדד ומאפשר התייחסות מענינת, מורכבת ורגישה ביחס לאידיאה-המודל האידיאי כנורמטיבי הנמצא בבסיס כל מבנה מציאותי שנוצר. השונות מהווה בסיס התפתחותי בונה של דיאלקטיקה. הדיאלקטיקה מאפשרת במיטבה מרחב פוטנציאלי בין פנטזיה, אידיאה לבין מציאות, בין עבר והווה לבין עתיד, בין אדם לבינו, בין משפחות מוצא לבין משפחה שנוצרת, בין האני לבין האחר, בין ההורה לבין הילד ועוד.

המפגש יכלול רקע תיאורטי ורעיוני וכן תנועה דינמית של משתתפי המפגש במרחב דיאלקטי חיוני וקיומי בכל אשר ימצא מתאים לשיח משמעותי, רגשי, קוגנטיבי ועוד.

אילן מדר-פסיכולוג קליני, מומחה בכיר ומדריך. מנהל מרכז רב מקצועי לטיפול פסיכולוגי-ילדים, נוער, מבוגרים-משרד הבריאות-ת"א-יפו (למרכז שלוחות במכללה אקדמית ת"א –יפו, במרכז הגאה–ת"א ועוד). מרצה, מדריך ובצוות היגוי של מסלולים מוכרים לפסיכותרפיה פסיכואנליטית-אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן. מנהל מסלול פסיכותרפיה דינמית זוגית תלת שנתית. קליניקה פרטית-ת"א.  

אודות המפגש שבין מבנה המשפחה החדש ובין המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות: בחינה מחדש של מושגי בסיס וחקירת סוגיות של העברה נגדית אל מול הורות חד מינית: ד"ר גבע שנקמן  

המפגש שבין התיאוריות הפסיכואנליטיות ובין מבנה המשפחה החדש, מחייב בחינה מחודשת של המשגות קלאסיות אשר לוקחות כמובן מאליו את תפקידם של האם או האב בתא המשפחתי. המשגות כגון: הסצנה הראשונית, התסביך האדיפאלי, הזדהות עם ההורה מהמין השני, האם הטובה דיה, מושקעות אימהית ראשונית, והשד הטוב והשד הרע, ייבחנו במסגרת הסדנא תוך בחינת משמעותם בתא משפחתי שבו שני אבות, שתי אימהות, אב ואם שאינם זוג וחברו למטרת הורות, והורת יחידנית.

בחינה מחודשת זו חשובה בין השאר היות ובשנים האחרונות, לאור שינויים חברתיים, תרבותיים, חקיקתיים, וטכנולוגים, יותר ויותר גברים הומוסקסואלים ונשים לסביות מקימים משפחות והופכים להיות הורים. בהתאם ישנן יותר פניות מצד הומוסקסואלים ולסביות לליווי ועזרה בהבנת חרדותיהם ומשאלותיהם לקראת הורות.

בסדנא יוצגו גם ממצאים באשר לילדים הגדלים במשפחות חד-מיניות, ויועלו לדיון משותף היבטים אתיים הקשורים בעמדה מודעת ולא מודעת של המטפל באשר לאיזהו מודל המשפחה הרצוי בעיני רוחו (הנגזר ממערך הפנמות ופנטזיות שלו, מסוציאליזציה חברתית, ומפרשנויות ספציפיות של המשגות פסיכואנליטיות קלאסיות). היבטים אלה ייבחנו יחדיו בקונטקסט של העברה-העברה נגדית בעבודה עם מטופלים הומוסקסואלים ולסביות שהינם הורים או שבוחנים סוגיית ההורות.

בחלקה השני של הסדנא יתבקשו המשתתפים לשתף בדוגמאות מעבודתם בסוגיות הנדונות, כמו גם במחשבותיהם והרהוריהם.

 

ד"ר גבע שנקמן: פסיכולוג קליני מומחה. מטפל במסגרת המרפאה הפסיכיאטרית, ביה"ח שיבא – תל השומר וקליניקה פרטית. מרצה מן החוץ במכללה האקדמית ת"א-יפו. חוקר בתחומי הרווחה הסובייקטיבית, תרחישי עולם עויין, נטייה מינית, וטראומה משנית.
 

הזמנה מחודשת לקשב - המפגש בין ילדים והורים במשפחות חדשות: דר' אורית גודקאר  

מבנה המשפחה עובר תמורות מרחיקות לכת בעשורים האחרונים, אולם נראה כי התפיסות המקצועיות והתיאורטיות על תפקידי ההורים במשפחה ומקומם בה נותרים "אוניברסליים", נטועים בהנחות תיאורטיות מהמאה הקודמת. המציאות שאנו פוגשים בחדר הטיפולים משתנה, כשעולה שיעור המבנים המשפחתיים שאינם עונים למודל הסכמטי (משפחות חד הוריות מבחירה, הורות הומולסבית, הורות מתוך הסכם, משפחות מורכבות כתוצאה מגירושים ונישואים שניים). השינויים הטכנולוגיים מאפשרים הפרדה של תהליך ההורות הביולוגית מההורות הפסיכולוגית, כשהורות פונדקאית והפריה חוץ גופית מובילים שיח שעוסק לראשונה ב"זכות להורות". במקביל, מקומו של האב במשפחה משתנה אף הוא, כשתהליכים חברתיים פוגשים תהליכים פסיכולוגיים ברמת היחיד והחברה הישראלית בכללה.

הסדנא תעסוק במשמעות השינויים הללו, וכן במקום שאנו כמטפלים פוגשים אותם. נבדוק כיצד נוכל כמטפלים להקשיב להורות, על גווניה השונים, ונתבונן בקאונטרטראנספרנס שהם מעוררים בנו. נפגוש את הידע העדכני במחקר על מבני משפחות שונים ומשמעותם, ואת ניצני הניסיונות ליצור תיאוריות שיתאימו גם למודלים משפחתיים חדשים. כן נהרהר על המשמעויות של המפגש הזה לגישות התיאורטיות הטיפוליות שמהן אנו ניזונים. הסדנא תבקש להתמקד במקומם של ילדים, אך ניגע גם במפגש עם הורים במשפחות חדשות.

 

דר' אורית גודקאר-פסיכולוגית קלינית וחינוכית, עבודת הדוקטורט עסקה בחקר אמהות ובביקורת השיח על אמהות. עוסקת בפסיכותרפיה בילדים ומבוגרים בקליניקה פרטית, וכן מדריכה בפסיכולוגיה חינוכית.

 

 

הטיפול במשפחות חד מיניות – סוגיות ודילמות ייחודיות: דר' אילן טבק-אבירם

השכיחות הגוברת של זוגות חד מיניים המביאים ילדים לעולם, מצריכה התייחסות מצד קהילת המטפלים הרגשיים בילדים. לצד צרכים התפתחותיים ורגשיים מוכרים, עולות דילמות ייחודיות המאתגרות את החשיבה הדינאמית המקובלת. הסדנא תתייחס לשלוש סוגיות מרכזיות הייחודיות לטיפול בילדים הגדלים במשפחות החדשות.

הסוגיה הראשונה-היותם של שני ההורים בני אותו המין. האם מדובר בהעדר ייצוג של שני המינים ? כיצד  מתיישבת ההמשגה האדיפלית  עם תבנית זו ? כיצד ממשיגים לילד את אופן הגעתו לעולם ? נתייחס לשאלות אלה ולהיבטים נוספים.

הסוגיה השנייה קשורה בקשר הגנטי המתקיים רק בין אחד ההורים וילדם המשותף.  מה משמעות הנלוות לכך עבור ההורים ועבור הילד ? מהם הקונפליקטים הצצים כתוצאה מכך ? נדון בשאלות אלה ובאופני התמודדות שונים.

לבסוף, הסוגיה השלישית כרוכה בשונות של התא המשפחתי לעומת התבנית המשפחתית המקובלת. כיצד מסייעים להורים להכיל רגשות בושה וכעס של ילדיהם ? האם יש ?חיסון? לתגובה חברתית שלילית ? נתהה על תפקידנו כאנשי טיפול באזור רגשי טעון זה.

הסדנא תפתח בסקירה קצרה של הנושא על מורכבותו ותזמין את המשתתפים לסיעור מוחות וחשיבה משותפת בסוגיות שהוזכרו על בסיס תאורי מקרה קליניים שיובאו על ידי המנחה.

 

ד?ר אילן טבק-אבירם-פסיכולוג קליני מומחה ביחידה לגיל הרך במרכז לבריאות הנפש ע?ש בריל (רמת חן) ובקליניקה פרטית. מנחה קבוצות להורים חד מיניים במסגרות שונות.   

בברכה
 ועד האגודה: 
 יוסי צוק (יו"ר חטיבת הילדים), מונה זופניק (יו"ר יום העיון), ד"ר גלית בן-אמיתי, טלי רסנר, עליזה רוזן, בעז גסטהלטר,
 ליאן זמיר, ישראלה צורף, ניצה גילת, ד"ר רז אבן (יו"ר האגודה)


טופס רישום להורדה

נא לשלוח לנירית מנהלת המשרד:
http://www.iapp.org.il/contact.php